A Promise For Life
 

 
 
 
Türkiye'de Sosyal Sorumluluk

Global Vatandaşlık

İnsan yaşamına özen göstermek, yaptığımız işin özüdür. Hizmet verdiğimiz kişilere olan sorumluluğumuzu tanımlar.Abbott Türkiye de değerlerimiz çerçevesinde “Global Vatandaşlık” bilinciyle hareket etmektedir.

Global Vatandaşlık ilkesi çerçevesinde, tüm Abbott çalışanları, Türkiye’de de, toplumsal sorumluluk bilincinin en iyi örneklerini sergilemeye devam etmektedir.

Abbott Türkiye olarak, 2011 yılını şirket ve çalışanlarımız ile birlikte romatizma hastalarına adadık.

Romatoloji Hastaları İçin Yarıştık (Haziran 2011)

Abbot Türkiye, beş gönüllü çalışanından oluşan “SınırSiz” takımımızla romatoloji hastaları için yarıştı. Daha önce Gaziantep Üniversitesi’nde kurulan Erken Artrit Klinikleri’ne, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde bir yenisini eklemek üzere düzenlenen bu etkinlik için takım olarak büyük bir özveriyle çalıştılar. Triatlon yarışması ile oluşturulan kaynak sayesinde, Abbot, Romatoloji Eğitim ve Araştırma Derneği (RAED) ve Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme (Romaturka)’nın gerçekleştirdiği erken teşhis ve tedavi çalışmalarına katkıda bulundu.

Her Hastaya Bir Fidan, Her Fidanda Bir Yaşam (Nisan 2011)

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bölümü ile ortak gerçekleştirilen projede, “Her Hastaya Bir Fidan, Her Fidanda Bir Yaşam “ sloganıyla romatoloji hastalığına dikkat çekmek üzere, Gaziantep Bayraklı Tepe mevkiinde bulunan yaklaşık 20 dönümlük kıraç arazi 2 bin 200 çam dikilerek canlandırıldı.

Çalışmalarımızla Çevremize Özen Gösteriyoruz (Nisan 2011)

Türkiye'nin dört bir yanından gelen Abbott çalışanları, Kartal Belediyesi’ne ait Büyükada Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen sahil temizliğine katıldılar. “Çevremize özen gösteriyoruz!” sloganıyla 250 kadar Abbott çalışanı, çevre konusunda kişisel ve toplumsal duyarlılığın önemini vurguladı.

Türkiyem Farket Projesi (2008)

Türkiyem Farket Projesi 22 Şubat 2008 tarihinde Çırağan Palace Kempinski’de bilgilendirme ve basın toplantısı ile başladı

Türkiye'de en yaygın görülen sağlık sorunlarından biri olan hipertansiyon "Türkiyem Farket" projesi ile hekimlerin gündemine taşınıyor.

"Metabolik Sendrom Derneği" ile "Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği" tarafından başlatılan, Abbott’un koşulsuz desteği ile yürütülecek olan “TÜRKİYEM FARKET” projesi, ülke genelini kapsayan bir farkındalık projesidir.

Bu proje ile, güncellenen kılavuzlar doğrultusunda hekimlerin tedavi protokollerini etkileyebilecek risk faktörlerini farketmelerini ve tedavilerini bu risklere göre düzenlemelerini, hastaların ise bu faktörlere karşı alınacak önlemler hakkında bilinçlenmelerini sağlamak hedeflenmektedir.

Projenin birincil amacı hipertansiyon hastalarının tedavisinde 3 temel risk olan kan basıncı kontrolü, metabolik sendrom ve mikroalbuminüri varlığı konusunda farkındalığı arttırmaktır.

Abbott Türkiye'den Örnek Bir Proje: Team Europe Özen Projesi

Geçtiğimiz Ekim ayında çok özel konuklarımız vardı. Abbott International (AI) Avrupa Yönetim Ekibi, Abbott Türkiye’nin misafiri oldu. Bu ziyaret sırasında tüm Abbott'ta örnek olarak gösterilen bir projenin de açılışı yapıldı

2007, tüm dünyada Abbott Değerlerini anlatan lansmanların yapıldığı önemli bir yıl oldu. Abbott Türkiye’nin Küçükyalı Çocuk Yuvası’nda hayata geçirdiği “Özen” projesi, diğer ülkeler için de örnek teşkil eden bir proje olarak belirlendi. Proje kapsamında Küçükyalı Çocuk Yuvası’nın oyun alanları, Abbott Türkiye tarafından yeniden yapılandırıldı ve daha güvenlikli oyun alanları haline getirildi. Ayrıca çocukların oynayabileceği yepyeni bir futbol ve basketbol sahası inşa edildi.

Şeker Bayramı'ndan bir gün önce, çocuk yuvasındaki yetim çocuklar için özel bir festival hazırlandı ve tüm çocuk yuvası bir panayır alanına dönüştürüldü. Çocuklar için palyaçolardan özel oyuncaklara kadar hiçbir şey unutulmamıştı. Avrupa İnsan Kaynakları Direktörü Pilar Marquez, tüm gününü çocukların yüzünü boyayarak geçirirken, AI Güney Avrupa Bölge Direktörü Brandon McAtamney, hiç yorulmadan saatlerce çocuklara pamuk helva hazırladı. Bu arada dönemin AI Genel Müdürü Estaban Plata ve AI Batı Avrupa ve Kanada Başkan Yardımcısı Carlos Alban küçüklerin takımlarına katılarak futbol turnuvasında ter döktüler.

Günün sonunda konuşan Carlos Alban, "Bugün güçlerimizi bu yetim çocukların daha farklı bir hayat imkânı bulabilmesi için birleştirdik. Bunu yapmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Ev sahibi dönemin AI Genel Müdürü Esteban Plata ise "Türkiye'de bir yılımı geride bırakıyorum ve bana gurur duyduğun tek bir iş seç deseler işte o, bu iş olur, çünkü bu proje değerlerimizi gerçekten yaşatacağımızın bir kanıtı" dedi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile İşbirliği (2005-2006)

Abbott Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (EGV) ile ortak bir çalışma yürüterek, EGV Konya Yunak Öğrenim Birimi'nin 1 yıllık işletme giderlerini üstlenmiş bulunmaktadır. Şirketimiz, çalışanları adına bağış yaparak EGV aracılığı ile çocuklara anlamlı bir yılbaşı hediyesi vermiş ve 1 yıl boyunca eğitim çağındaki çocuklarımızın geleceğe umutla bakmalarına aracı olmuştur.

Abbott Sosyal Yardım Klubü Faaliyetleri (2005 – 2006)

Dünyayı daha iyi bir yer yapmanın yolu, yaşayan hiçbir şeyin kendi başına, sadece kendisi için yaşayamayacağına inanmak ve öyle yaşayabilmek için çaba göstermekten geçiyor. Sosyal Yardım Kulübü , “yardım etme” nin ötesine geçmek ve sahip olduklarımızı “paylaşma” nın manevi tatminine ulaşmak isteyen Abbott çalışanlarının gücünü birleştirmek amacıyla kuruldu. Amacımız, içimizdeki isteği birleştirip, tek başına yaratabileceğimizden daha büyük bir güce dönüştürmek ve tek tek ulaşamayacağımız uzaklıklara hep birlikte el uzatıp, erişebilmek...Faaliyetlerimizden bazıları:

  • Van merkezdeki 30 AĞUSTOS İlköğretim okulu öğrencileri için önlük – yaka yardımı, Eylül 2005
  • Kırtasiye yardımı, Ekim 2005
  • Kıyafet yardımı, Ekim 2005, Nisan - Haziran 2006
  • Türkiye Halk Sağlığı Derneği Teşekkür Mektubu

Yaşlılar Evi’ne Nütrisyon Ürünü yardımı (2003)

Yaşlılar Evi olarak hizmet veren Fransız Fakirhanesine nütrisyon ürünleri yardımı yapılmıştır.

Doğu ve Güneydoğu’daki Okullara Okul Malzemesi Yardımı (2001-devam)

Abbott çalışanlarının katkıları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki okullara kırtasiye malzemesi sağlandı ve dağıtımı bir kurye şirketi tarafından yapıldı.

Marmara Depremi sonrası Genel Yardım Çalışmaları (1999-2000)

Global Vatandaşlık bilinci ile, doğal afetlerle karşı karşıya kalan toplumların yardımına koşmayı her zaman ilke edinen Abbott, 17 Ağustos 1999’da Marmara Bölgesi’nde meydana gelen ve 7.4 şiddetiyle binlerce can alıp ardında onbinlerce yaralı, evsiz ve acılı insan bırakan depremin ardından, bir dünya şirketi olmanın gücünden faydalanarak yardımlarını çok etkin bir şekilde paylaşmayı başarmıştır.

Abbott Türkiye ve Abbott Uluslararasının katkıları ile;

  • Yiyecek, giysi, nütrisyon ürünleri ve barınak malzemeleri yardımı yapıldı.
  • AKUT’a malzeme yardımı sağlandı.
  • Ayak bileğinden itibaren ayağını kaybeden bir depremzedeye protez ayak yaptırıldı.

Adapazarı Sakarya Anadolu Lisesi Ek Binası Yapımı (1999-2000)

Adapazarı Serdivan Mahallesi Sakarya Anadolu Lisesi’nin ağır hasar gören ana binasına ek olarak, 8 derslikli prefabrik bir ek okul binası inşaa edildi ve Eylül 2000’de öğrencilerin kullanımına açıldı.

Çocuklarımız için “Doğru Beslenme” Kampanyası (1998-2003)

Abbott 0-1 yaş arası çocuğu olan çalışanına bebek maması sağlamış ve bunun karşılığında çalışan, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Eğitim Gönüllüleri Vakfına kutu başına 3$ tutarında bağış yapmıştır