A Promise For Life
 

 
 
 
Tarihçe

Bir asırdan daha uzun bir süre önce, o tarihlerde faal bir hekim ve eczane sahibi olan 30 yaşındaki Dr. Wallace C. Abbott, Abbott Alkaloit Şirketini kurdu. Tedavi edici bir bitkinin etkin (ya da alkaloit) bileşenini kullanarak “dozimetrik granüller” olarak adlandırılan ve o zamanki mevcut diğer tedavilerden daha isabetli ve etkin dozaj sağlayan küçük haplar yaptı. Bu isabetli granüllere olan talep kısa sürede kendi muayenehanesinin gereksinimlerini fazlasıyla aştı ve dünyanın en geniş tabanlı sağlık şirketlerinden birinin temelleri atılmış oldu.

Dr. Abbott ve şirketin ilk kurucuları, daha en başından hastaların yararı için bilimsel araştırmalara öncülük yaptılar. Abbott’un kurucuları, alkaloit tıbbıyla hasta bakımının kalitesini geliştirmek için ilaç granülleri elde etmenin daha yeni ve daha iyi bir yolunu tasarlayarak bilimsel eczacılık uygulamasının yaratılmasına öncülük ettiler. Dr. Abbott, hekimlik eğitiminin öncülerinden olmasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir yayıncılık projesine de destek oluyordu.

 • 1888 - Faal bir hekim olan Dr. Wallace C. Abbott, dozimetrik granüllerin imalatına başladı. Dr. Abbott modern eczacılığın kurucularından biridir.
 • 1894 - Dr. Abbott The Alkaloid Clinic’i satın aldı ve derginin editörlüğünü yapmaya başladı.
 • 1900 - Şirket, Abbott Alkaloid Company adıyla resmi olarak kuruldu.
 • 1906 - Dr. Abbott, daha fazla hekime ulaşmak amacıyla şirketin satış kadrosunu oluşturdu.
 • 1910 - Abbott, ilk Avrupa temsilciliğini Londra’da açtı. New York, San Francisco, Seattle, Toronto ve Hindistan’da şubeler kuruldu.

Büyüme ve Halka Hizmet

Abbott’un, daha çok alkaloit ilaçlara dayanan başarılarının ilk yıllarından sonra, 1904’te işe alınan genç tıp profesörü ve yazar Dr. Alfred S. Burdick, geleceğin başka bir doğrultuya yönleneceği konusunda Dr. Abbott’u ikna etti. Abbott, dünyanın kimya alanında hızlı bir ilerlemenin eşiğinde olduğu bir sırada araştırmalarının odak noktasını alkaloitlerden sentetik (kimyasal) tıbba yani muazzam bir büyüme potansiyeli olan bir alana kaydırdı. 1915’te şirketin adı, alkaloitlerin ötesinde yeni araştırma alanları üzerinde çalıştığını yansıtacak şekilde değiştirildi. Yeni adıyla Abbott Laboratories, savaş, stratejik şirket alımları ve bilimsel uğraş ile nitelenen bir büyüme dönemine adım attı.

 • 1916 - Abbott, Chlorazene isimli bir antiseptik madde olan ve I. Dünya Savaşı cephelerinde yaraların temizlenmesinde yaygın olarak kullanılan ilk sentetik ilacını elde etti.
 • 1920 - Dr. Abbott, Illinois, Kuzey Chicago’da yeni tesisinin inşaatına başladı. Bu tesis 40 yıldan uzun bir süre şirketin dünya merkezi olarak hizmet verdi.
 • 1923 - Abbott, bütil alkol bazlı bir lokal anestezik olan Butyn isimli sentetik ilacı geliştirdi. Bu ilaç, Abbott’un anestezi piyasasına resmen girişini temsil ediyordu ve bütil alkol Abbott’un, uyku getiren maddeler üzerine bilimsel araştırmalarının temel taşı haline geldi.
 • 1929 - Abbott hisseleri 32$’dan 20.000 adet olarak Chicago Borsası’nda halka arzedildi.
 • 1930 - Bir yatıştırıcı-uyuşturucu madde olan, Abbott’un en bilinen ve en uzun ömürlü ürünlerinden Nembutal piyasaya sürüldü.
 • 1931 - Abbott, var olan satış bürosunu ve yeni satın aldığı Swan Meyer Co. şirketini birleştirerek ilk iştirakini Kanada, Montreal’de kurdu.
 • 1936 - Abbott, 50 yılı aşkın bir süreyle dünyada en yaygın olarak kullanılan bir ameliyat anesteziğini, piyasaya sundu. Abbott, hastanelere toplu damar içi solüsyonları tedarik etmeye başlayarak I.V. (damar içi) piyasasına girdi.
 • 1938 - Abbott, Kuzey Chicago Araştırma Merkezini açarak 50. yıldönümünü kutladı.

İlerleme

Yirminci yüzyıl ortalarında Abbott, bilimsel ve ticari bakımdan ve de bir işveren olarak yeni bir düzeye yükseldi. Çalışanların yararına yeni programlar oluşturuldu. II. Dünya Savaşı sırasındaki ve sonrasındaki araştırmalarda, antibiyotikler de dahil olmak üzere birçok tedavi alanında önemli yeni ürünler elde edildi. Satış ve pazarlama yenilikleri ticari büyümeye yol açtı ve dünya çapında yeni şirketlerin kurulmasına önayak oldu.

 • 1939 - Sağlık yardımları çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişileri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırıldı.
 • 1941 - 1928 yılında İngiltere’de keşfedilen penisilin olağanüstü bir klinik değere sahipti, ancak henüz büyük ölçeklerde üretilmiyordu. 1941’de İngiltere büyük ölçekli üretime başlamak için yardım arıyordu ve Abbott bu zorlu görevi kabul etti. Üç ay içinde Abbott, Birleşik Devletler’deki beş öncüden biri olarak penisilinin ticari üretimine başladı.
 • 1942 - Abbott, II. Dünya Savaşında çarpışma olan her cepheye milyonlarla sevk edilen bir su arıtma tableti olan Halazone’u piyasaya sundu.
 • 1943 - Abbott, Porto Riko’da daha sonra en büyük imalat işletmelerinden biri haline gelecek olan ilk tesisini açtı.
 • 1945 - Abbott, epilepsi tedavisi için Tiodine’i, yüksek güçlü bir vitamin olan Surbex’i ve ilk ve tek kullanımlık damar içi uygulama seti olan Venopac’ı piyasaya sundu.
 • 1946 - Abbott, radyoaktif müstahzarlar için özel laboratuvarı olan ilk eczacılık şirketi oldu. Bu, dünya lideri bir immünodiyagnostik şirketinin yaratılmasının ilk adımıydı.
 • 1947 - Abbott, ameliyatlı hastaların damardan beslenmesi için yeni bir protein solüsyonu olan Aminosol’ü piyasaya sundu. Abbott, Abbott Sanitary Counting Tray’i geliştirdi.
 • 1949 - Abbott, tek bir yıl içinde, aralarında müstahzarların, tıbbi araçların ve var olan ürünlerin geliştirilmiş çeşitlerinin bulunduğu 74 yeni ürünü piyasaya sürdü.
 • 1950 - Raymond E. Horn, hastalığı nedeniyle başkanlıktan ayrıldı. Halefi, Dr. Burdick’ten bu yana bilimsel geçmişe sahip ilk başkan olan Dr. Ernest Volwiler oldu. Abbott, tüketicilere yönelik ilk ürünü olan Sucaryl’i piyasaya sundu; Fransa’da bir iştirak kuruldu ve İspanya’da ticarete başlandı.
 • 1951 - Abbott, kepek önleyici Selsun Süspansiyon şampuanı piyasaya sundu. Şirket, çalışanlarının katkısına karşılık hisse alımı planını oluşturdu.
 • 1952 - Abbott, Grampozitif bakterilere karşı iyi etkinliğe sahip yeni bir antibiyotik olan eritromisin’i piyasaya sundu.
 • 1953 - Abbott’un radyofarmasötik departmanı, tiroit bozukluğunun teşhis ve tedavisini basitleştiren, hassas kontrollü, görünmez ve tartılamaz bir radyoiyot film içeren Radiocaps’i piyasaya sundu.
 • 1959 - Abbott, stilize edilmiş “a” harfini içeren ve bugün hala kullanılmakta olan yeni logosunu kullanmaya başladı.

Uzmanlaşmaya Doğru Açılım

20. yüzyılın ikinci yarısı sürekli büyümeyle geçti. Abbott; tatlandırıcılar, göz damlaları ve golf malzemesi gibi bazılarını daha sonra terk edeceği çeşitli iş alanlarına girdi. 1980’lere gelindiğinde, Abbott, odaklandığı alanı hastaların gereksinimleri üzerinde yoğunlaştırmaya başladı ve bu nedenle birçok iş alanından çekildi.

 • 1962 - Abbott, radyofarmasötik imalatı için Japon Dainippon Pharmaceuticals Co. Ltd. ile bir ortak girişim oluşturdu. Bu girişim, daha sonra Dainabbot’a dönüşecek ve en sonunda da şirketin Birleşik Devletler dışındaki en büyük işletmesi olan Abbott Japonya halini alacaktı.
 • 1963 - On yıl önce piyasaya sürülmüş bulunan Radiocaps’tan daha da kolay kullanımlı Trosorb teşhis test paketi artık hastanın radyoaktif madde yutmasına gerek bırakmıyordu. Onun yerine, bir kan örneği tiroit hormonunun radyoaktif bir formuyla birlikte vücuda verilmekteydi.
 • 1964 - Abbott, ilk süt bazlı bebek formüllerinin imalatçısı olarak tanınan Columbus, Ohio’dan M&R Dietetic Laboratories’i satın aldı. Daha sonra M&R Abbott’un Ross Ürünleri Bölümü haline geldi.
 • 1965 - Abbott’un büyümesi merkezinin bulunduğu alanın da genişlemesini gerekli kıldı ve şirket, bazı işletmelerini Kuzey Chicago işletmelerinin güneybatısındaki büyük alana, Abbott Park’a taşımaya başladı.
 • 1972 - Abbott, bir sakinleştirici olan Tranxebe’i, serum hepatiti saptamak için bir radyoimmunoassay testi olan Ausria’yı ve ABA-100 kan kimyası analiz aracını piyasaya sürdü.
 • 1973 - Abbott, tüm teşhis ürün ve hizmetlerini bir araya getirmek için teşhis bölümünü oluşturdu. Şirket, aynı zamanda ilk yetişkin tıbbi besinini piyasaya sürdü.
 • 1977 - Bugün TAP Pharmaceutical Products Inc. olarak bilinen TAP Pharmaceuticals, Abbott ve Japonya’nın Takeda Chemical Industries Ltd. şirketi tarafından bir ortak girişim olarak kuruldu.
 • 1981 - Abbott, TDx tedavi amaçlı ilaç izleme sistemini piyasaya sürdü.
 • 1985 - Abbott, dünyanın ilk AIDS teşhis testini pazarlamak için ABD’de onay aldı. Abbott aynı zamanda, bir damar içi ilaç verme sistemi olan ADD-Vantage’yi piyasaya sürdü ve TAP, günümüzde prostat kanseri ve meme kanseri tedavilerinde kullanılan GnRH anoloğunun onayını aldı.
 • 1987 - Benign Prostat Hiperplazisi tedavisinde kullanılan alfa-1 spesifik adrenerjik reseptör blokörü ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını aldı.
 • 1988 - Abbott yüzüncü yılını kutladı. Orta ölçekli laboratuvarlarda kullanılan OMx teşhis aygıtı piyasaya sürüldü. Bu ürün dünyanın önde gelen immünoassay sistemi ve Abbott tarihinin en iyi satan ürünlerinden biri olacaktı.

Uzmanlaşma

Yirminci yüzyılın sonuna doğru Abbott, odaklandığı noktayı daha da rafine hale getirdi ve bunun hem bilimsel hem de mali sonuçlarını aldı. Birçok bölümde, bazıları içeride geliştirilmiş ve bazıları dışarıdan getirilmiş yeni, daha uzmanlaşmış ürünler piyasaya sunuldu. Abbott, her zaman en iyi yaptığı şey olan, yaşamın her aşamasındaki insanlar için kaliteli sağlık ürünleri oluşturma üzerine yoğunlaşabilmek amacıyla bazı ürünlerinden vazgeçti.

 • 1990 - Üst solunum yolu, alt solunum yolu ve Helikobakter Pylori enfeksiyonlarının tedavilerinde kullanılan semi-sentetik makrolid antibiotiği piyasaya sürüldü.
 • 1991 - Sığır akciğeri ekstresinden elde edilen doğal surfaktan ve prostat kanseri tedavisi taraması ve izlenmesi için prostata özel bir antijen (PSA) testi de dâhil olmak üzere bazı belli başlı ürünler dünya çapında piyasaya sürüldü. Abbott, Sequoia-Turner Corp. şirketini satın alarak hematoloji testi piyasasına girdi.
 • 1993 - Abbott, işgücü tasarrufu sağlayan bir teşhis sistemi olan AxSYM’yi piyasaya sürdü.
 • 1994 - Abbott, yeni jenerasyon inhalasyon anesteziğini piyasaya sürdü ve iki gen amplifikasyon teknolojisi olan LCR’i ve PCR’yi çapraz ruhsatlamak için bir anlaşma imzaladı.
 • 1995 - TAP, gastrik asit salgısını azaltan proton pompası inhibitörü için onay aldı. Teşhis alanında, ilk tam otomatik yüksek hacimli kan analiz cihazı olan ABBOTT PRISM piyasaya sürüldü. Bugün ABBOTT PRISM, dünyada bağışlanmış olan kan stoklarının çoğunun taranmasında kullanılmaktadır.
 • 1996 - Abbott, AIDS tedavisinde kullanılan HIV proteaz inhibitörünü piyasaya sürdü. Şirket, MediSense Inc. şirketini satın alarak glukoz testi piyasasına girdi.
 • 1997 - Kapsamlı araştırmalardan sonra, Abbott’un Ross Products Bölümü, daha önce geliştirmiş olduğu bebek formülünün geliştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü.
 • 1998 - Abbott, diyabet hastaları için özel olarak formüle edilmiş tıbbi besinlerin içeceğini ve çikolata bar tipindeki sunum şeklini piyasaya sürdü. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kronik böbrek yetersizliği hastalarında gelişen sekonder hiperparatiroidizm tedavisinde kullanılan aktif vitamin D metaboliti de dahil olmak üzere bazı belli başlı ürünleri onayladı.

Dönüşüm

Son yıllarda Abbott, yirmi birinci yüzyılın hızla değişen ve rekabet yoğunluklu sağlık piyasasına uyum sağlamıştır. İş alanlarına yeni alanlar katarak ve yeniden organize olarak, odak noktasına her zamanki gibi hastaları koyarak gelişimini devam ettiriyor.

 • 1999 - Abbott, yeni nesil bir teşhis sistemi olan ARCHITECT’i piyasaya sürdü. Abbott, önde gelen arter kapama aracı imalatçısı olan Perclose Inc. şirketini satın alarak kendi vasküler iş kolunu kurmanın temellerini oluşturdu. Bu yıl içinde daha sonra FDA, bir sonraki nesil damar kapama aygıtı olan The Closer’ı onayladı.
 • 2000 - Abbott, AIDS tedavisinde kullanılan HIV-1/HIV-2 proteaz inhibitörü kombinasyonu, makrolid antibiyotiğinin uzatılmış salımlı tablet formu da dahil olmak üzere birçok yeni ilaç ile farklı dozaj ve formlarda sunumlar için onay aldı. Abbott, bir yaratıcılık ürünü olan ödüllü 32 ons’luk yeniden kapatılabilir demir katkılı bebek formülünün plastik şişelerini piyasaya sundu.
 • 2001 - Abbott, Knoll Pharmaceuticals’ın küresel işletmeleri de dahil olmak üzere BASF AG’nin farmasötik bölümünü satın aldı. Bunların yanında Abbott, Vysis Inc. Şirketini satın aldı ve nükseden mesane kanseri izleme testi olan Vysis UroVysion için pazarlama izni aldı.
 • 2002 - Abbott, Romatoid artirit tedavisinde kullanılan tek insan immünglobulini monoklonal antikoru için FDA onayını aldı. Şirket, Birleşik Devletlerde, yeni bebek formüllerini piyasaya sürdü. Abbott, kendi vasküler iş alanını kurma çalışmaları kapsamında Biocompatibles International Plc. şirketinin kardiyovasküler stent bölümünü satın aldı.
 • 2003 - Abbott, Romatoid artirit tedavisinde kullanılan tek insan immünglobulini monoklonal antikorunu Avrupa’da piyasaya sürdü. Şirket, ARCHITECT platformu üzerinde kullanılacak üç yeni immünodiyagnostik sistemini piyasaya sürdü. Abbott aynı zamanda birçok stratejik satın alma vasıtasıyla tıbbi ürünler iş alanını genişletmeyi sürdürdü: JOMED’in koroner ve periferal müdahale iş hatları ve Integrated Vascular Systems Inc.; omurilik implant araçları geliştiren Spinal Cocepts Inc.; ve Abbott’un gıda piyasasının hızla büyümekte olan sağlıklı yaşam kategorisine girişinin bir işareti olarak ZonePerfect Nutritional Co...
 • 2004 - Abbott, hızla büyümekte olan diyabet hastalığı tedavi iş alanını tamamlamak amacıyla önde gelen bir glukoz izleme işletmesi olan TheraSense Inc. şirketini satın aldı. Şirket, i-STAT Corp. şirketini satın alarak tedavi noktası teşhis piyasasına girdi; EAS Inc. şirketini satın alarak sağlıklı yaşam gıdaları ürünleri yelpazesini genişletti ve Spine Next S.A. şirketini satın alarak da omurilik araçları piyasasındaki varlığını sağlamlaştırdı. Abbott, hastane ürünleri bölümünü, bağımsız ve halka açık bir şirket olacak şekilde Hospira adıyla ayırdı. Hospira, küresel çapta hastanelere hizmet veren uzman farmasötik ve ilaç dağıtım şirketlerinin en büyüklerinden birisidir.
 • 2005 - Abbott, Emboshield tespit cihazıyla birlikte Xact karotid stenti ile FreeStyle Connect kan şekeri monitörü de dahil olmak üzere birçok tıbbi aracı ve Birleşik Devletler’de ABBOTT PRISM kan tarama sistemiyle CELL-DYN Sapphire hematoloji sistemini piyasaya sürdü. Şirket ayrıca Romatoid artirit tedavisinde kullanılan tek insan immünglobulini monoklonal antikorunun iki yeni kullanımı için FDA’dan onay aldı. Abbott, AIDS tedavisinde kullanılan HIV-1/HIV-2 proteaz inhibitörü kombinasyonunda dadeğişiklikler yaptı.
 • 2006 - Abbott, Guidant’ın vasküler iş kolunu satın alıp kendisine ait mevcut işlerle birleştirdi ve önde gelen küresel vasküler araçları şirketlerinden biri haline gelme yolunda büyük bir adım attı.
 • 2007 - Abbott, Kos İlaç şirketini bünyesine katarak lipid pazarında etkin bir firma haline geldi. Şirket, Humira ve ürün portföyündeki diğer biyolojik kökenli tıbbi ürünlerin üretimi için Porto Rico ’da en son teknolojilerin kullanıldığı bir tesis kurdu.